teneryfa_znaczy_super

Teneryfa znaczy super

Sześć godzin lotu od któregoś z dużych polskich lotnisk leży wyspa, która w pełni zasługuje na określenie raju na ziemi. Możesz tu spędzić najfajniejsze wakacje w życiu, możesz wracać niczym do drugiego domu, możesz też przeprowadzić się tutaj. Wszystko zależy od Ciebie, a miejsce to jest gotowe wynagrodzić Cię za każdą możliwą decyzję. To Teneryfa położona na oceanie Atlantyckim niedaleko marokańskich wybrzeży Afryki.

Chill, spokój, bezpieczeństwo, brak stresu – od strony energetycznej Teneryfa jest zbudowana z tych właśnie wartości.

Łatwo zrozumieć, że dostrojenie się do częstotliwości tego miejsca będzie skutkować radością i poczuciem szczęścia. W końcu Wyspy Kanaryjskie do których Teneryfa należy noszą miano Wysp Szczęśliwych, tak też były oznaczane na starych mapach żeglarskich. Ten uroczy zakątek leży w strefie klimatu subtropikalnego. Na wybrzeżach, czyli tam gdzie czas spędza się na złotych piaszczystych plażach panuje klimat pustynny i półpustynny, w głębi lądu zaś śródziemnomorski. Potocznie określa się więc Teneryfę jako krainę wiecznej wiosny. Nastrój świeżości i nieograniczonych możliwości to część obrazu jaki nosi w sercu każdy, kto znalazł się tu choć raz.

Widok z okna na ocean, albo na wulkan, albo na jedno i drugie równocześnie

Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Króluje nad nią masyw wulkanu Teide, na którego zboczach powołano Park Narodowy. Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii, najwyższym punktem oceanu Atlantyckiego oraz trzynastym najwyższym szczytem Unii Europejskiej, a przy okazji najwyższym który nie leży w Alpach. Jeśli ta klasyfikacja wydaje się niezrozumiała uściślijmy, że Teneryfa należy do Hiszpanii, a więc mieszkańcy Unii mogą tu przybywać bez paszportu. Obowiązującą na wyspie walutą jest euro, językiem urzędowym Hiszpański ale nie ma większego problemu porozumieć się po angielsku i niemiecku. Nie da się tu narzekać na monotonię krajobrazu – pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni wyspa ma bardzo zróżnicowaną florę i faunę w efekcie mnóstwa mikroklimatów związanych z odległością od wybrzeża i wysokością. Natomiast wynajmując pokój albo mieszkanie można mieć widok na ocean, albo na wulkan, albo na jedno i drugie równocześnie.

trekking na teneryfie

Co poza pięknymi widokami  czeka na was w tym punkcie globu?

Można zacząć od Puerto de la Cruz i wiele osób odwiedza to miejsce w pierwszej kolejności. To popularna miejscowość wypoczynkowa u podnóża wulkanu Teide, na północnym brzegu wyspy. Szczególnie popularnym miejscem jest tu nabrzeżna promenada z mnóstwem klubów, barów i winiarni. Prowadzi ona na starówkę z placem Plaza del Charco, na którym w lutym odbywa się słynny karnawał – dziesięciodniowa impreza o znaczeniu międzynarodowym, największa w Europie i druga na świecie. Gromadzi ona przebierańców, artystów i muzyków, jest  z wyborami miss. Poza karnawałem na terenie całej wyspy organizowane są różnorakie festyny i koncerty. Oprócz karnawału Puerto de la Cruz słynie i z innych atrakcji takich jak kompleks ogrodowo-plażowy Play Jardin oraz zespół basenów Lago Martinez zaliczany do najpiękniejszych na świecie. Światowy rozgłos, a co za tym idzie „efekt wow” cechuje też słynny Loro Park, czyli ogród zoologiczno-botaniczny, działający od 1970 roku. Dla gości przygotowane są pokazy papug, delfinów, lwów morskich i orek. Inną jego wizytówką jest akwarium w kształcie tunelu z egzotycznymi rybami oraz wybiegi ze zwierzętami takimi jak tygrysy, aligatory, jaguary, surykatki leniwce i goryle. Ogród organizuje też pokazy filmów przyrodniczych, posiada plac zabaw dla dzieci, a w jego botanicznej części olbrzymią popularnością cieszy się hodowla orchidei. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że pierwszy w Europie spektakl z papugami odbył się właśnie tutaj, w 1972 roku. Skoro jesteśmy przy temacie parków rozrywki, nie sposób przemilczeć, że na Teneryfie mieści się największy w Europie a drugi na świecie wodny park, czyli Siam Park. Obejmuje zjeżdżalnie wodne, ogrody, kompleksy plażowo-basenowe, a całość utrzymana jest w klimacie nawiązującym do architektury Tajlandii.

Eventy, atrakcje – „efekt wow”

W przestrzeniach parku odbywają się eventy muzyczne – koncerty i spektakle, imprezy firmowe, spotkania tematyczne i typowo wakacyjne szkolenia takie jak nauka pływania na deskach surfingowych i windsurfingowych. Jeśli chodzi o kitesurfing, adeptem tego sportu można zostać na każdej plaży na wyspie. Siam Park cieszy się popularnością nie tylko ze względu na wieże ze zjeżdżalniami, tory pontonowe, podświetlane spływy z efektami akustycznymi, inscenizowane obszary dla miłośników i sympatyków sportu, poziomowe systemy mostów i rynien oraz basen z fokami. Zlokalizowano tu także szereg barów i restauracji, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się herbaciarnia z widokiem na wybieg z fokami, restauracje z kuchnią orientalną, restauracja serwująca specjalności z większości kuchni świata i gastronomiczne punktu widokowe. Do parku jest blisko z miejscowości turystycznych, wokół których koncentruje się życie przyjezdnych, czyli z Los Cristianos i z Playa de las Americas. Jeśli ktoś znajduje upodobanie w nocnym życiu, wieczornych spacerach i nawiązywaniu nowych znajomości oraz poczucie, że coś się dzieje – to najlepsze miejsca. Dysponują plażami, deptakami i całą wykluczającą nudę infrastrukturą turystyczną. W innych częściach świata zdarza się wynająć hotel, z którego nie ma wieczorem dokąd wyjść – na Teneryfie takie sytuacje nie maja miejsca. Na dodatek każdy zakątek wyspy jest świetnym punktem wypadowym do wycieczek.

trekking wulkan

Wulkan, piramidy, malownicza przyroda…

Eksploracja wyspy zawsze jest dużą frajdą, bez względu na to czy wybór padnie na kolejkę linową i zwiedzanie wulkanu, czy samodzielne rajdy wynajętym jeepem. Nie ma znaczenia, czy to wakacje z biurem podróży, czy na własną rękę. Można tu przyjechać zupełnie nieprzygotowanym, a o możliwościach spędzania wolnego czasu dowiedzieć się już na miejscu, od mieszkańców albo innych turystów. W ten sposób można zainteresować się klifami Los Gigantes z malowniczą i zapierającą dech trasą dojazdową. Innym intrygującym miejscem są podobne do meksykańskich schodkowe piramidy w miasteczku Guimar. Nie wiadomo dokładnie kto je zbudował i kiedy, jedna z hipotez wskazuje na XIX wiek, inna o celach astronomicznych zakładanych przez ludy zamieszkujące Teneryfę w starożytności. W dniu letniego przesilenia z jednej z piramid można obejrzeć podwójny zachód słońca. Słońce chowa się za jednym szczytem, a za chwilę znów się pojawia i ponownie zachodzi za kolejnym wzniesieniem. Obcowanie z przyrodą i tajemnicami przeszłości jest niesamowitym przeżyciem, ale na osoby poważnie traktujące swoje życie duchowe czeka sankturaium w Candelaria. To miejsce licznych pielgrzymek, których celem jest bazylika Matki Boskiej Gromnicznej, patronki całego archipelagu Wysp Szczęśliwych.

flyboard

Atrakcje i wycieczki dla aktywnych

Osoby preferujące aktywne spędzanie czasu na pewno spotkają się z atrakcyjną propozycją trasy objazdowej wulkanu Teide i wycieczką po parku narodowym. Popularne są też wycieczki w góry masywu Anaga. Tak naprawdę nawet ci, którzy zdecydowali się zamieszkać na Teneryfie, zgodnie twierdzą iż jest tu tyle miejsc do odwiedzenia, że nie wystarczy roku by zobaczyć wszystkie. Warto więc do pobytu w tym rajskim zakątku podejść na luzie, pomoże w tym lokalna specjalność jaką jest rum miodowy – Ron Miel. Ale nawet bez tego wyjątkowego trunku łatwo zauważyć, że tempo życia na Teneryfie sprawia wrażenie zwolnionego, a to za sprawą wszechobecnego luzu posuniętego do niespotykanej w Europie elastyczności w pracy urzędów, łącznie ze zmiennymi godzinami pracy.

Oczywiście moglibyśmy pisać tak jeszcze długo, ale czy nie lepiej zobaczyć Teneryfę na własne oczy?

Oprócz tego, z racji rozmiarów lądu regularnie odnosi się wrażenie, że wszyscy się tu znają – gdziekolwiek się zamieszka, sąsiedzi będą sprawiać wrażenie wielkiej rodziny. Nic dziwnego, że każdy kto odwiedza Teneryfę, nigdy nie żałuje spędzonego tu czasu. Poza świetnymi warunkami turystycznymi, wyspa jest też rajem dla wszystkich freelancerów, wykonujących swoje obowiązki podczas podróży przez różne miejsca na naszej planecie. Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się praca zdalna na teneryfie. Dobrze hulający net, idealne warunki powodowe (ciśnieniowcy i meteopaci kochają Teneryfę), różnorodność sposobów spędzania wolnego czasu i praktycznie niewyczerpana ilość atrakcji.